Polyuretánová podlaha

Polyuretán je polymér s neuveriteľne širokým spektrom využitia. Využíva sa vo výrobe matracov a sedákov, v automobilovom priemysle, v chémií. Obľubu dokonca našiel aj v umení – dajú sa z neho vytvoriť sochy či filmové rekvizity. V oblasti stavebníctva je jeho najväčším využitím zatepľovanie pomocou striekanej izolácie. No tam jeho užitočnosť nekončí.

Polyuretánová podlaha a jej výhody

Polyuretánové podlahy boli pôvodne určené výlučne pre priemyselné účely, no v súčasnosti sa neraz vyskytnú aj v ľudských príbytkoch. Tak, ako pri izolácií PUR penou, polyuretánová podlaha vzniká zmiešaním dvoch komponentov. Výsledkom je dokonale hladký povrch s vysokou odolnosťou. Ďalšou prednosťou je dlhá životnosť, takéto podlahy sa jednoducho udržiavajú aj vďaka tomu, že v sebe nemajú špáry. Je tak účinne zabránené prenikaniu baktérií do podlahy.

1

 zdroj: liatepodlahy.sk

Zaujímavé je, že až s príchodom liatej polyuretánovej podlahy vznikla možnosť vytvoriť čisto bielu podlahu. Jej hrúbka je len asi 3 mm, no je viac než vhodná pre aplikovanie podlahového kúrenia. Vďaka tomu sa zlepší regulácia tepla vo vašej domácnosti a ušetríte za vykurovanie, rovnako ako v prípade zateplenia striekanou izoláciou.

Údržba podlahy je nenáročná, časom síce jej povrch zmatnie, no je možné ho opäť vyleštiť použitím polymérov. Rovnako sa dá kedykoľvek premaľovať na akúkoľvek farbu.

Kam je polyuretánová podlaha vhodná

Polyuretánová podlaha sa často spomína v jednej vete s podlahou epoxidovou. Ich vzhľad a aplikácia sú identická, líšia sa však fyzikálnymi vlastnosťami a chemickým zložením. Kým epoxidová podlaha je tvrdšia, no krehkejšia, polyuretánová má vyššiu pružnosť a odolnosť. Pri kontakte s bosou nohou pôsobí „mäkšie“ ako epoxid, preto je ideálna do kúpeľní a sprchovacích kútov, do okolia bazénov, na terasy, balkóny, no i do akýchkoľvek ďalších izieb a častí bytu, domu alebo firmy. Na takejto podlahe je možné vytvoriť si aj vlastný kreatívny dizajn.

2

zdroj: liatepodlahy.sk

Polyuretánové podlahy sú tak skvelým termo-hydroizolačným prvkom, je príjemné na dotyk a nenáročná na údržbu. Niektoré spoločnosti majú v ponuke aj realizáciu svetelných liatych podláh.