VIDEO: polyuretánové „hračky“

PUR pena je tvorená zmiešaním dvoch zložiek, ktoré sa dajú relatívne bežne kúpiť. To nabáda mnohých domácich majstrov, aby s polyuretánovou penou experimentovali. Umelci z nej vyrábajú sochy, filmári zase rekvizity. No ako uvidíte na videu nižšie, je z nich možné vyrobiť aj mäkké „hračky.“

YouTuber Jeremy Tng zmiešal obe látky potrebné k vzniku PUR peny v pomere 20g : 5g. Do nádoby na váhe nalial presný objem prvej zložky, ktorú doplnil druhou. Následne obsah kelímku zamiešal a vlial do pripravenej formy. Po piatich-desiatich minútach čakania vyklopil hotové kusy stuhnutej PUR peny.

Polyuretánová pena z formy sa už na prvý pohľad líši od tej, ktorú používame pri zatepľovanie podkrovia a podobne. Kvôli pomeru, v ktorom boli zložky zmiešané, nebol výsledok pevný, ale gumový a ľahko stlačiteľný. Oproti tomu, striekaná izolácia pomocou PUR peny stuhne za oveľa kratší čas, je tvrdá a veľmi odolná.

V každom prípade, ak sa aj rozhodnete si takéto „hračky“ svojpomocne vyrobiť vo vašej dielni či garáži, udržujte ich ďalej od detí. Predsa len, PUR pena je zložená z izokyanátu a polyolu, s ktorými by deti nemali prichádzať do styku a už vôbec nie sa s nimi hrať.